Istorija

Seniai seniai, kuomet dar nebuvo išrasta guma ir nei močiučių, nei senelių nebūdavo, nes žmonės tiek negyvendavo, akmens amžiuje, įrankius, kaip žinia, gamindavo iš akmens. Jei dar tiksliau, tai iš titnago, obsidiano ir medžio. Toliau sekė žalvario amžius. Dar toliau – metalo amžius. Visuose tuose amžiuose mezgėsi petankės žaidimo užuomazgos…

Jau akmens amžiuje žmonės desertui ėsdavo gyvates, kaip ir dabar tam tikrose šalyse. Kad jas pagauti, jiems teko prisijaukinti panterinas, dabar vadinamas katėmis. Katės būdavo išdidžios: gaudydavo peles, bet jų neėsdavo, o išdidžiai atnešusios į vidurį šeimininko apmyžtą (t.y. apžymėtą) teritoriją, palikdavo. Šeimininkas, pasikvietęs kaimynus, surinkdavo peles, pasiimdavo po du akmenis – daugiau neatlaikydavo prijuostė – einant smugdavo (vėliau, metalo amžiuje, imdavo metalinius šaratus) ir eidavo gaudyti deserto (gyvačių): išsirinkę gerai matomą plotą (dabar vadinamą – aikštelę) mesdavo po vieną pelytę (dabar vadinamą – kašanetą). Prišliaužus prie masalo gyvatei – prasidėdavo šaratų (dabar vadinamų – boulles) mėtymas jai į galvą (tik taip užmušta gyvatė tikdavo suėdimui). Vakare desertą ėsdavo taikliausiai mėtęs! Prancūzai vėliau šį užsiėmimą pavadino “petanque”.

o jei rimtai….

Petanque – tai jauniausia iš daugelio žaidimų rutuliais šaka. Manoma, kad sukurta apie 1907- 1910 metais La Ciotat Jules le Noir. Yra keletas petanque variantų, tačiau Jules le Noir versija viena iš populiariausių. Petanque protėvis buvo žaidimas Jeu Provençal. 1945 m. Ernest Pitiot įkūrė Prancūzijos Petankės Federaciją (Fédération Française de Petanque et Jeu Provençal- FFPJP) ir organizavo, kelios savaitės po naujos federacijos atsiradimo, pirmąjį turnyrą. Iki tol, Petanque ir Jeu Provençal bei žaidimai Boule des berges ir Boule en bois sudarė Prancūzijos Rutulių Federacijos dalį, (Fédération Française de Boules- FFB). 1945 m. turėdama 130.000 žaidėjų FFB dominavo. Tuo metu buvo daug ginčų tarp dviejų federacijų FFB ir FFPJP. Kaip visuomet, revoliucija kur daugiau nei trys prancūzai. Bet jau 1945 m. pabaigoje FFPJP Prancūzijos Petankės Federacija išpopuliarėjo ir turėjo net 10.000 narių. Šiomis dienomis FFPJP jungia daugiau nei 450.000 narių ir daugiau nei 600.000 visame pasaulyje licencijuotų Patenque žaidėjų. Petanque dėl taisyklių paprastumo yra neabejotinai praktiškiausias ir populiariausiais žaidimas.

Petanque pavadinimas – kilęs iš žodžių provençal ir ped tanco kas reiškia kartu kojomis eiti žeme. Skirtingai nuo Jeu provençal žaidimo, Petanque žaidėjas žaidimo metu turi išlaikyti savo pėdas ant žemės. Be to, Petanque yra vienintelis žaidimas, kuris gali būti žaidžiamas pritūpus. Žaidimas žaidžiamas 6 ir 10 metrų atstumu. Metalinio rutulio dydis nuo 700 iki 800mm, svoris nuo 650 iki 800 gramų. Medinio rutuliuko (taikinio) skersmuo apie 25 – 35 mm. Petanque ir Jeu Provençal žaidimai žaidžiami – viengubai, dvigubai ir trigubai. Viengubai – kai kiekvienas žaidėjas turi po tris rutulius, dvigubas ir trigubas – po du rutulius. Tai tipiškas prancūzų rutulio žaidimas, per kurį žaidėjas meta savo rutulį, kuomet jo oponento rutulys yra arti medinuko (taikinio). Visi vienos komandos rutuliai, kurie yra arčiausiai taikinio, o taip pat ir oponento rutulys, skaičiuojami kaip taškai. Paprastai per visą žaidimą surenkama 13 taškų. Jeu Provençal žaidimas yra petanque pradininkas ir jo kopija laikomas žaidimas boule lyonnaise. Žaidimas buvo sukurtas 19 a. pabaigoje ir iki šių dienų turi daug dalyvių, nors žaidimas pralenkė petanque. Žaidimo atstumas tarp rato ir taikinio yra 15-20 m. Šaudymo metu, šaudantysis turi padaryti tris žingsnius, o taikytojas turi palikti ratą ir išsilaikyti ant kojų tol, kol yra taikoma. Norint pagauti pastovų būdą, šaudantysis turi pataikyti iš 1 m atstumo. Rutulių dydis ir svoris yra toks pat kaip ir petanque žaidimo rutulių. Jeu provençal ir petanque sudaro tos pačios Prancūzų federacijos dalį. Jeu Provençal žaidimas praktikuojamas pietinėje Prancūzijos dalyje.